WordPress je redakční systém používaný pro správu webových stránek. S WordPressem může web spravovat téměř každý člověk s přístupem k Internetu. Správa stránek v něm probíhá velmi intuitivním způsobem s editorem podobným Wordu.
WordPress je celosvětově nejrozšířenější redakční systém a používá jej stále víc webů. V současné době obsluhuje více než 15 % webů na celém internetu. Další nejpoužívanější redakční systémy jsou Joomla nebo Drupal.
Původně byl WordPress vytvořen jako blogovací systém se správou stránek. Dnes se však na něm dají vytvořit snad všechny možné typy webů od blogů, normálních stránek, magazínů a internetových obchodů.
Svou oblíbenost si WordPress získal svou cenou (licence GPLv2) a rozšiřitelností. Jedním kliknutím můžete změnit kompletní vzhled WordPressu. Vybírat si můžete z více než 1500 vzhledů zdarma. Stále více se rozšiřují tzv. responzivní designy, které se dobře zobrazují jak na klasickém počítači, tak na tabletu i mobilním telefonu. K dispozici je velké množství pluginů, což jsou komponenty, které rozšiřují funkčnost WordPressu. V databázi naleznete nejrůznější druhy pluginů snad pro všechno, na co si jen vzpomenete.
Existuje také velké množství placený vzhledů a pluginů. U placených vzhledů jsem si oblíbil server ThemeForest, kde seženete moderní vzhledy již od několika dolarů.
WordPress běží na PHP a databázi MySQL. Občas je mu vytýkána jeho hardwarová náročnost, ale pomocí vhodných kešovacích pluginů lze dosáhnout velmi dobré rychlosti. WordPress také není vhodný na hodně malé statické stránky, kde je spíše zpomaloval a nepřinášel žádné výhody.
Velká výhoda WordPressu je jeho rychlá instalace. Pokud se spokojíte s neoriginálním vzhledem, můžete si jej nainstalovat v pár sekundách. Funkčnost zajistíte nainstalováním několika pluginů za okamžik.
Výhody
- Cena
- Velká komunita uživatelů
- Množství vzhledů a pluginů (zdarma / placených)
Nevýhody
- Hardwarová náročnost
- Nehodí se na vše (např. internetové obchody)
WordPress osobně používám již dlouho a stavím na něm téměř všechny weby. Přináší mi velkou časovou úsporu, protože nemusím pokaždé znovu vymýšlet kolo. Není pro mě problém upravit vzhled nebo plugin podle mých představ.
Mgr. Tomáš Matonoha
Zabývám se vývojem webových stránek s redakčním systémem WordPress. Programuji také webové stránky a eshopy na míru pomocí PHP a frameworku Nette. Zajímá mě responzivní design a moderní webové technologie: HTML5, CSS3, LESS, PHP, MySQL, jQuery a Twitter Bootstrap.
Také všechny své weby stavím na WordPressu. Škoda jen, že není mnoho počeštěných šablon, hold Češi se moc neradi dělí.
Hodně šablon má podporu pro další jazyky, takže není problém šablonu přeložit. Obvykle to ani není moc řetězců, takže se to dá zvládnout za chvíli.
Oceňuji ty šablony, kde je soubor .po
To potom překlad zvládne úplně každý
Pro uživatele WP téměř žádná nová informace. Pro mě tedy až na těch 15% ze všech webů na světě. To je hodně zajímavé. Nemáš odkaz na nějaké podobné statistiky, infografiky, apod., jak si na tom WP celosvětově stojí?
Informace o roku 2011 lze najít zde: http://wordpress.org/news/2011/08/state-of-the-word/
O WordPress.com jsou údaje zde: http://en.wordpress.com/stats/
Já si myslím, že WP si na tom celosvětově stojí dobře. A těm 15% se nedivím. Většinu webů mám také na WP.
Taky používám wordpress. Pro mě to je takový příjemný kompromis mezi snadným a intuitivním ovládáním a možnostmi složitějšího přizpůsobování. A hlavně to jde dělat postupně – spustím web na WP a čím víc se v tom budu orientovat, tím lépe si ho přizpůsobím.
Na WP předělávám také většinu webů. Lépe (jednodušeji) se pak aktualizují, resp. spravují .. ale těch 15% je pro mne trochu zarážející.
Osobně wordpress považuji z velké trojky za nejlepší systém a používám jej prakticky na všechny projekty. Oproti Joomle a Drupal je dle mého velmi user-friendly
Drupal a Joomla mi taky nesedí. Proto raději ten WP
Pingback: Moje oblíbené pluginy ve WordPressu | Tomáš Matonoha
Pěkné shrnutí. Já WP taky používám na většinu svých projektů kromě e-shopů (Zencart) – i když WP se dá taky jako e-shop použít, je na to několik pluginů, ale ještě jsem to nezkoušel. A jinak s Joomlou jsem se moc neskamarádil:-).
WordPress je jeden z nejlepších na ovládání i pro „lajky“
WordPress začíná být celkem rozšířená platforma